York Terrier – Hodowla

Hodowla która zawiera praktyczne informacje o York Terrierach

York terrier – historia rasy

York terrier – historia rasy

W początkach swojego istnienia Yorkshire terrier był wykorzystywany do polowania na szczury. Myśliwi nosili Yorki podczas polowań na lisy, co świadczy o silnym instynkcie łowieckim tej rasy. Doskonale radziły sobie również z łapaniem drobnej zwierzyny. Jednak dziś są one znacznie bardziej popularne jako zwierzęta domowe. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o fascynującej historii tej rasy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o charakterystycznej sierści i umaszczeniu. Ponadto dowiesz się, jak zyskała sławę!

Huddersfield Ben

Jednym z najsłynniejszych Yorkshire Terrierów w historii jest Huddersfield Ben, który w ciągu swojego krótkiego życia wygrał ponad 70 wystaw psów. Rasa ta została po raz pierwszy poparta przez Mary Foster, która była pierwszą kobietą sędziującą psy w Anglii. Ben jest powszechnie uważany za ojca rasy, ponieważ konsekwentnie rodził mioty o wadze poniżej pięciu funtów. W książce omówiono również znaczenie właściwych praktyk hodowlanych i podstawy rasy.

Huddersfield Ben zmarł w 1871 roku, ale każdy York Terrier od tamtego czasu jest jego potomkiem. Do słynnego potomstwa Bena należą Huddersfield Ben II, Old Royal, Emperor, Bismarc, Bruce, Old Alice i Hirst Peter. Przodkowie Bena byli znanymi psami wystawowymi, a on sam spłodził wiele podkładów.

Odwaga Bena z Huddersfield

Trudno wyobrazić sobie Yorkshire Terriera bez legendy o Huddersfield Benie. Urodzony w 1859 r. pies ten wielokrotnie wygrywał konkursy szczucia i wystawy psów. Od tego czasu podbił serca wielu miłośników Yorków i został uznany za ojca założyciela rasy. Ben był psem większym niż standardowy Yorkshire Terrier i stale rodził mioty ważące poniżej 6 funtów. Ben zmarł w wieku sześciu lat, ale jego spuścizna jest nadal żywa w historii rasy Yorkie.

Ben nie jest jedynym Yorkshire Terrierem, który był znany z odwagi i waleczności. Był też terier angielski o imieniu Punch, który był bliskim krewnym Huddersfielda Bena. Historia Walsha jest jedną z najbardziej znanych w historii rasy. Nekrolog Walsha został opublikowany w 1873 r. i opisuje odwagę Bena w historii Yorkshire Terriera.

Sierść Bena z Huddersfield

Początki rasy Yorkshire terrier sięgają czarnego i opalonego teriera roboczego, którego krew została sprowadzona do Yorkshire przez szkockich robotników. Umaszczenie Bena, który urodził się czarny i opalony, zmieniło się później na stalowoniebieskie i opalone. Ben jest uważany za ojca rasy i do dziś jest znany jako pierwszy pies wystawowy. Do jego potomków należą Huddersfield Ben II, Old Royal, Bruce, Bismarc i Old Alice.

Równie ciekawe:  Odmiany York terriera

Najsłynniejszy Yorkie, znany jako Huddersfield Ben, urodził się 23 września 1861 r. i zmarł sześć lat później. Ben wygrał liczne konkursy „ratlerków” i wygrał co najmniej 70 wystaw psów. Mimo że rasa była jeszcze stosunkowo nowa, wpływ Bena był ogromny. Mimo że ważył więcej niż standardowy Yorkshire Terrier, Huddersfield Ben spłodził mioty ważące mniej niż 5 funtów i jest uważany za ojca rasy Yorkshire Terrier.

Sierść Huddersfield Bena

York terier jest jedną z najmniejszych ras terierów. Wywodzi się od szkockiego teriera o złamanym włosie, znanego również jako toy terrier. Choć pierwotnie Yorkshire terrier był hodowany do gonienia myszy, obecnie stał się popularnym psem do towarzystwa. Rasa Yorkshire terrier wywodzi się od Huddersfielda Bena, urodzonego w hrabstwie Yorkshire. Za jego życia terier ten stał się nagradzanym psem wystawowym i mistrzem szczucia.

Nazwa rasy Yorkie pochodzi od imienia jednego z najsłynniejszych psów reproduktorów, Huddersfield Bena. Ben był doskonałym psem wystawowym, który stale rodził mioty poniżej 5 funtów. Jego popularność osiągnęła szczyt pod koniec lat 60. XIX wieku, kiedy to jako pierwszy zdobył liczne nagrody na wystawach psów. Był jednym z najbardziej utytułowanych psów reproduktorów swoich czasów, a jego potomkowie odziedziczyli po nim temperament.

Potomkowie Huddersfield Bena

W historii rasy York Terrier jest kilku godnych uwagi potomków Huddersfielda Bena. Ben to słynny pies wystawowy i reproduktor, którego uważa się za założyciela rasy. Ben ważył 9 funtów i wygrał ponad 74 wystawy w swojej karierze. Ponadto spłodził liczne potomstwo. Potomkowie Huddersfielda Bena zasłużyli na miano „ojca rasy”.

Pierwsze wystawy pokroju York Terriera obejmowały klasy dla mniejszych psów. Ostatecznie przedział wagowy został zwiększony do trzech do siedmiu funtów i stał się normą dla Yorkshire terierów. Uważa się, że Bradford Harry, pierwszy uznany amerykański champion, jest prawnukiem Huddersfielda Bena. Administracja Eisenhowera również zwiększyła liczbę właścicieli Yorkshire Terrierów. W 1960 roku w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano 1181 nowych psów, co zwiększyło popularność rasy o prawie dwie trzecie. Potomkowie Bradforda Harry’ego do dziś cieszą się popularnością w Stanach Zjednoczonych.

Warto zobaczyć: