York Terrier – Hodowla

Hodowla która zawiera praktyczne informacje o York Terrierach

York terrier golddust – historia rasy

York terrier golddust – historia rasy

Być może słyszałeś o golden retrieverze, Huddersfield Ben. Ale czy wiesz, że Yorkshire Terrier ma bogatą historię? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o Benie i jego roli w historii rasy. Być może nawet masz w domu golden retrievera. Niezależnie od tego, co myślisz o Benie, jego historia jest jedną z wielu fascynujących opowieści o Yorkshire Terrierze.

Huddersfield Ben

Historia rasy rozpoczęła się pod koniec lat 60. XIX wieku od Huddersfield Ben, słynnego psa reproduktora, który zdobył wiele nagród na wystawach. Huddersfield Ben był ojcem współczesnych yorków. Był psem stadnym o niezwykłym opanowaniu, który za życia zdobył 74 nagrody. Pies ten zdobył liczne nagrody i został nazwany „ojcem rasy”. Dziś większość przedstawicieli wystawowych wywodzi się od Bena.

Choć nie jest powszechnie uznawany za ojca założyciela, Huddersfield Ben odcisnął swoje piętno na rasie. Urodzony w 1865 r. Ben był synem słynnego Yorkshire Terriera o imieniu Lady. Rodzice Bena byli identyczni, a Ben był wynikiem programu hodowlanego, w wyniku którego powstały dwa psy o identycznej genetyce. Ben zdobył drugą nagrodę na wystawie w 1869 r. i został uznany za pierwszego psa reproduktora w Wielkiej Brytanii.

Sława Bena nie ograniczała się jednak do ringu wystawowego. Zasłynął również z wygrywania konkursów szczurołapów, dzięki czemu zyskał status lokalnego celebryty. Choć dziś praktyka ta jest nielegalna, kiedyś była to konieczność, którą ubierano w formę rozrywki. Szczury były również kojarzone z rozprzestrzenianiem się Czarnej Śmierci w XIV wieku, która zabiła dwa miliony ludzi. Dziś jednak praktyka ta jest zakazana w większości krajów.

Huddersfield Ben jest archetypem rasy

Huddersfield Ben to najsłynniejszy Yorkshire Terrier. W ciągu swojego krótkiego życia Ben wygrał ponad 70 wystaw, w tym wiele championatów dla psów rasowych. Jego rasa była znana z opanowania i posłusznego zachowania. Za życia Ben był reproduktorem rasy, zdobywając w sumie 74 nagrody. W 1869 r. zajął drugie miejsce w Manchesterze. Rok później zajął pierwsze miejsce na wystawie psów w Crystal Palace. Spośród wielu osiągnięć Huddersfield Ben jest uważany za pierwowzór współczesnego yorka.

Równie ciekawe:  Różnice między Silky terrier a York terrier

Innym aspektem życia Bena były zawody w szczurzeniu. Pies do szczurołapów musiał złapać i zabić szczury, aby wygrać konkurs. Mimo że dziś ta praktyka jest nielegalna, kiedyś była sportem rozrywkowym, który przyciągał ludzi. Była popularna w XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii, ponieważ szczurołap kojarzony był z Czarną Śmiercią, która zabiła dwa miliony ludzi.

Ben, długowłosy pies o charakterystycznym pysku, jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych Yorkshire terierów. Urodzony w 1861 r. Ben zdobył kilka nagród jako pies do szczucia i miał duży wpływ na typ rasy. Był także większy niż standardowy Yorkshire Terrier i spłodził osobniki ważące poniżej 7 funtów.

Huddersfield Ben to golden retriever

Huddersfield Ben to słynny golden retriever, który był ojcem założycielem rasy Yorkshire Terrier. Ten słynny reproduktor był uwielbiany przez Herberta Hoovera i często uważany jest za ojca współczesnego Yorka. Był dobrze wychowany, posłuszny i miał ogromne opanowanie. Jego 74 nagrody sprawiły, że za życia był najlepszym psem w rasie Yorkshire terrier. Huddersfield Ben jest jednym z najznamienitszych psów, jakie żyły w historii.

Ben urodził się w Huddersfield w Anglii, a jego hodowcą był pan W. Eastwood. Jego matka była praprawnuczką legendarnego Old Craba, czarnego i brązowego teriera o długim umaszczeniu, urodzonego w 1850 r., oraz Old Kitty, teriera z Paisley. Oba psy są uważane za najwcześniejszych zarejestrowanych przodków rasy Yorkshire Terrier. Potomkowie Bena nazywani są reproduktorami podkładowymi.

Huddersfield Ben był bardzo popularnym psem wystawowym w XVIII wieku. W XIX wieku była to popularna rasa, którą hodowano, aby uzyskać tytuł championa. Ostatecznie Huddersfield Ben został zarejestrowany w American Kennel Club. Yorkshire terrier został wprowadzony do Ameryki Północnej w latach 70. XIX wieku i szybko stał się popularną rasą. Popularność tego psa spadła w latach 40. XX wieku, ale Smoky i inne psy wojenne zmieniły sytuację.

Warto zobaczyć: