York Terrier – Hodowla

Hodowla która zawiera praktyczne informacje o York Terrierach

York shire terrier – historia rasy

York shire terrier – historia rasy

Ten artykuł jest poświęcony historii Yorkshire teriera. Od Huddersfield Ben, który stworzył rasę, do rozwoju współczesnego Yorka. Yorkie był kiedyś wybitnym myśliwym, ale dziś jest raczej rozpieszczanym towarzyszem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej szlachetnej rasie. Nie zapomnij też zajrzeć na naszą stronę z faktami o Yorkach, aby dowiedzieć się więcej o bogatej historii tej rasy.

Yorkshire terrier – historia rasy

Yorkshire terrier powstał w Wielkiej Brytanii w 1800 r. i jest znany jako jedna z najbardziej energicznych i kochających zabawę ras psów. Chociaż rasa ta jest nieco psotna i uparta, przy odpowiednim szkoleniu może być wspaniałym zwierzęciem domowym.
W początkach swojej historii teriery były wykorzystywane do polowania na szkodniki i poszukiwania zdobyczy. Te małe, zwinne rasy były wykorzystywane do zwalczania szkodników i były noszone przez myśliwych do lasów i kopalni.

Chociaż Yorkshire terrier pozostawał popularny do lat 40. ubiegłego wieku, jego popularność spadała aż do momentu, gdy sławę zyskał jeden z jego najsłynniejszych żołnierzy: Smoky. W 1944 r. znaleziono go w lisiej norze w pobliżu japońskich linii terytorialnych i nadano mu imię Smokey. Wynne przyprowadził Smoky’ego do innego żołnierza, kaprala Williama A. Wynne’a, który następnie nadał mu imię Smokey. Smoky towarzyszył swojemu oddziałowi w 12 misjach morskich i 150 nalotach.

Huddersfield Ben wyhodował współczesnego Yorkshire teriera

Współczesny Yorkshire terrier jest jedną z najpopularniejszych ras w Wielkiej Brytanii, ale historia tego psa jest skomplikowana. W XIX wieku był on wykorzystywany jako krwawy sport i do dziś jest to nielegalne zajęcie. W 1899 r. w brytyjskiej gazecie ukazał się artykuł zatytułowany „THE DOGS OF ACTRES”. Przedstawiono w nim wybitne aktorki, takie jak panna Ellen Terry i śpiewaczka operowa Isabel Jay. Jednak jego najbardziej znana historia wiąże się z wystawami psów.

Historia współczesnego Yorkshire teriera sięga XIX wieku, kiedy to urodził się pierwszy przedstawiciel tej rasy. Huddersfield Ben, który był wynikiem dwóch pokoleń chowu wsobnego, urodził się w Huddersfield w 1865 roku, a następnie został sprzedany pani Foster z Bradford. Uważa się, że Yorkshire terrier został nazwany na jego cześć, ponieważ zdobył ponad siedemdziesiąt cztery nagrody na różnych wystawach, pozostawiając po sobie liczne potomstwo. Ben jest nadal uważany za ojca rasy, ale większość dzisiejszych przedstawicieli wystawowych jest potomkami jego potomstwa.

Yorkshire terrier był doskonałym myśliwym

Yorkshire terrier jest bardzo małym psem. W swojej pierwotnej formie pies ważył mniej niż 7 funtów. Jego głowa jest mała, ma czarny nos, średniej wielkości oczy i wyprostowane uszy. Ogon jest zazwyczaj przycięty i średniej długości. Jego sierść jest mieszanką brązu i stalowego błękitu. Historycznie Yorkshire terrier był psem pracującym i doskonałym myśliwym.

Yorkshire terrier był pierwotnie psem pracującym, stworzonym do zabijania myszy i szczurów. Nie zawsze była to ta sama rasa, a różne iteracje doprowadziły do powstania obecnego typu psa. W połowie XIX wieku szkoccy imigranci, którzy przybyli na Wyspy Brytyjskie, przywieźli ze sobą małe teriery. Psy te były wykorzystywane w młynach i kopalniach węgla do kontrolowania populacji szczurów.

Równie ciekawe:  Royal canin York terrier - historia rasy

Yorkshire terrier jest rozpieszczanym towarzyszem

Yorkshire terrier jest małym, energicznym psem. Mimo że nie są dużych rozmiarów, rasa ta wymaga niewiele ruchu. Nie wymagają dużo ruchu i nie potrzebują dużo przestrzeni. Chociaż mogą być uparte w kwestii szkolenia w domu, są bardzo inteligentne i stanowią doskonałych towarzyszy. Poniższe wskazówki pomogą Ci w opiece nad Twoim nowym psem. Poniżej podajemy kilka wskazówek, jak opiekować się nowym yorkiem.

Po pierwsze, ważne jest, abyś jak najwcześniej uspołecznił swojego nowego Yorka. Yorki uwielbiają się bawić, ale mogą być niebezpieczne, szczególnie w towarzystwie większych psów. Yorkshire Terrier może rzucać się w kierunku większych psów i wyć wysokim głosem, dlatego upewnij się, że Twój pies nie znajdzie się w niebezpiecznej sytuacji. Yorkshiery są również pobudliwe i gonią motyle i ptaki. Mimo to są rozpieszczonymi towarzyszami, które świetnie sprawdzają się w towarzystwie starszych i łagodnych dzieci.

Yorkshire terrier jest rasą wiecznie rozdrażnioną

Pomimo niewielkich rozmiarów, Yorkshire terrier jest jedną z najpopularniejszych ras zabawek. Typowy Yorkie jest nieśmiały i terytorialny, może walczyć z większymi psami lub obcymi. Te małe psy najlepiej trzymać na smyczy, kiedy wychodzą z domu, a kiedy bawią się na dworze, należy zamknąć je w domu. Oprócz swojego terytorialnego charakteru Yorkshire Teriery są bardzo czułe i wymagają dużo uwagi i czasu na zabawę.

Chociaż Yorki są na ogół zdrowe, istnieje kilka problemów zdrowotnych, o których należy pamiętać. Mimo że Yorki są małymi psami, może u nich wystąpić przepuklina krążka międzykręgowego, która może doprowadzić do paraliżu psa. Z tego powodu, jeśli zauważysz u swojego Yorka którykolwiek z tych problemów zdrowotnych, powinieneś natychmiast zabrać go do weterynarza. Yorki są bardzo podatne na te problemy zdrowotne, dlatego najlepiej jest znaleźć hodowcę, który jest gotowy przedstawić Ci historię zdrowia szczeniaka.

Yorkshire terrier to mały, odważny pies

Yorkshire terrier to mały, odważny pies o ogromnej osobowości. Ta energiczna, pewna siebie rasa jest często pierwszym wyborem wielkich gwiazd. Psy te znane są z gotowości do angażowania się w niebezpieczne sytuacje. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów Yorkshire teriery są pełne osobowości i chętnie uczą się nowych rzeczy. Są niezwykle inteligentne, odważne i wierne swojemu właścicielowi.

Yorki mogą być czasami agresywnymi i asertywnymi zwierzętami. Zachowania te można przezwyciężyć poprzez socjalizację w okresie szczenięcym. Zapoznanie nowego yorka z wieloma różnymi osobami i zwierzętami domowymi jest ważną częścią procesu szkolenia. Yorki nie wymagają dużej ilości jedzenia, ale mogą się łatwo przejadać, jeśli nie będziesz ostrożny. Mają duże zdolności adaptacyjne i doskonale poradzą sobie w mieszkaniu lub w domu bez dużego podwórka.

 

Warto zobaczyć: