York Terrier – Hodowla

Hodowla która zawiera praktyczne informacje o York Terrierach

W jakich kolorach występuje York terrier

W jakich kolorach występuje York terrier

Dorosły Yorkshire Terrier występuje w kolorze srebrnym lub ciemno stalowoniebieskim. Niebieski kolor występuje od nasady ogona do szyi. Oprócz czarnej sierści Yorkshire Terrier ma na nogach i głowie złoty kolor. Te dwa kolory są często określane jako „Biewer terrier” lub „All black”.

Standardowe kolory rasy

Amerykański Kennel Club ustalił standardowe kolory Yorkshire Terriera. Jednakże, niektóre Yorki mogą nie mieć dokładnie wymienionych kolorów. Wynika to z dominujących genów i wieku szczeniąt. Z tego powodu niestandardowe ubarwienia są często dopuszczane do rejestracji, ale nie mogą brać udziału w zawodach sponsorowanych przez AKC. Aby jednak zapewnić wysoką jakość rasy na wystawach i w hodowli, należy pamiętać, że kolory są wskaźnikiem typu rasowego Yorków i nie powinny być wybierane wyłącznie na podstawie wyglądu.

Jeśli chodzi o kolor, Yorkshire Teriery są zazwyczaj czarne lub brązowe. Chociaż niebieski i czarny są oficjalnymi kolorami w rejestrze rasy AKC, wiele Yorkshire Terrierów ma niestandardowe kolory. Niestandardowe kombinacje kolorów mogą być wynikiem celowego kojarzenia z inną rasą, która jest nosicielem genu recesywnego. Co więcej, takie niestandardowe kombinacje kolorów mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia Yorkshire Terriera.

Kolory Parti

Umaszczenie Parti u Yorkshire Terriera jest odmianą nietypową. Psy te mają charakterystyczny wzór na sierści, który zawdzięczają genowi Parti. Parti jest terminem uniwersalnym, który obejmuje wiele różnych ras, w tym małe Yorki, pudle i sznaucery. Ze względu na brak czystych linii krwi kolory parti są często uważane za gorszej jakości niż kolory standardowych Yorków. Jednak parti Yorkie to wciąż jedna z najpopularniejszych ras w Stanach Zjednoczonych.

W przeciwieństwie do umaszczenia standardowego, psy rasy Parti Yorkie mają charakterystyczne oznaczenia. Yorki Parti różnią się nieco od pozostałych kolorów Yorkshire Terrier. Te małe, kolorowe kły są jednymi z najbardziej znanych członków rodziny terierów. Przy zakupie Parti Yorkie należy pamiętać, aby zakupić go od renomowanego hodowcy, który może zapewnić rejestrację AKC. Aby dowiedzieć się więcej o Parti Yorkie, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Równie ciekawe:  York terrier - mieszaniec

Biewer teriery

Yorkshire Terrier to mała rasa psów, która powstała w Yorkshire w Anglii w XIX wieku. Rasa ta powstała z połączenia kilku mniejszych ras terierów, w tym Toy Terriera i Broken Haired Scotch Terriera. W 1874 r. nadano jej oficjalną nazwę Yorkshire Terrier. Rasę tę łatwo pomylić z Biewer Terrierem, inną małą rasą, która również jest piegowata.

Umaszczenie Yorkshire teriera zmienia się w zależności od wieku. Kiedy szczenię jest młode, może być niebieskie, ale do szóstego miesiąca życia zmienia kolor na jaśniejszy. Około 12 miesiąca życia sierść staje się srebrna z białymi refleksami. Mimo tego powszechnego błędnego przekonania, hodowcy zazwyczaj nie łączą szczeniąt o umaszczeniu srebrnym z białymi. Sierść tej rasy ma fakturę przypominającą bawełnę i brak jej typowego połysku. Wygląda też blado. Niektórzy ludzie mylą kolor opalenizny z czarnym. W rzeczywistości kolor ten jest szary, ale jest to odcień niebieskiego, a nie czarnego.

Teriery całkowicie czarne

Istnieje wiele typów yorków terierów, w tym całkowicie czarne yorki. Psy te mają ten sam typ umaszczenia co rasa standardowa, ale ich sierść różni się. Czarne Yorki są czystej krwi, co oznacza, że nie mają pigmentu, który nadaje ich sierści kolor. W rezultacie mają mniej jedwabistą sierść i szybciej rosną. Mimo tych różnic czarno-białe Yorki są nadal najpopularniejszą rasą. Pomimo wyjątkowego typu umaszczenia są one łatwe w utrzymaniu i kochane.

Istnieją cztery odmiany koloru sierści u Yorkshire terrierów. Cztery kolory akceptowane przez American Kennel Club to: czarny, niebieski i brązowy. Warianty niebieskie i złote nie są uznawane przez AKC. Można zarejestrować yorki całkowicie czarne, ale są one mniej popularne niż odmiana czarna. Dzieje się tak dlatego, że niebieskie i złote yorki mają dwa różne geny, jeden dla czarnego umaszczenia, a drugi dla brązowego koloru sierści.

Warto zobaczyć: