York Terrier – Hodowla

Hodowla która zawiera praktyczne informacje o York Terrierach

Silky terrier – wiek

Silky terrier – wiek

Silky terrier jest rasą bardzo łatwą w pielęgnacji. Chociaż teriery jedwabiste nie zrzucają zbyt wiele sierści, ich pielęgnacja jest konieczna. Raz w tygodniu należy wyszczotkować i wytrymować ich sierść. Regularnie przycinaj im paznokcie. Powinieneś także regularnie sprawdzać stan ich oczu i uszu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy zdrowotne, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Lekarz weterynarii zaleci również odpowiednią dietę i schemat ćwiczeń.

Młode teriery jedwabiste są podatne na zwyrodnieniową chorobę stawów biodrowych, znaną jako choroba Legg-Calve-Perthesa. Choroba ta wpływa na ukrwienie stawu biodrowego, powodując, że główka kości udowej staje się krucha i podatna na złamania. W ciężkich przypadkach konieczna jest operacja. Na szczęście schorzenie to jest uleczalne, jeśli zostanie wcześnie wykryte. Może minąć zaledwie kilka tygodni, zanim pies zacznie prawidłowo chodzić.

Ponieważ długość życia Silky Terriera jest dość krótka, naukowcy z Purdue University opracowali metodę szacowania wieku człowieka na podstawie daty urodzin psa. Naukowcy zaadaptowali metodę opracowaną przez francuskiego weterynarza w 1953 roku. Pod uwagę wzięto także wielkość i długość życia Silky teriera. Badacze ustalili, że Silky terrier będzie żył około 14 lat, a może osiągnąć nawet 15 lat.

Mimo że Silky Terrier jest generalnie zdrowy, dotykają go pewne powszechne problemy zdrowotne. Na przykład zwichnięcie rzepki powoduje, że pies biega na trzech łapach. Z kolei choroba Legg-Perthesa powoduje, że panewka stawu biodrowego staje się dysfunkcyjna i bolesna. U niektórych jedwabników może nawet wystąpić cukrzyca. Dlatego rasa ta powinna być trzymana w domu, najlepiej w klatce, chyba że właściciel jest szczególnie zainteresowany takimi zaburzeniami.

Warto zobaczyć:

Równie ciekawe:  York terrier czarny - historia rasy