York Terrier – Hodowla

Hodowla która zawiera praktyczne informacje o York Terrierach

Silky terrier – pielegnacja

Silky terrier – pielegnacja

Jeśli szukasz inteligentnego psa o dużej energii, rozważ adopcję Silky teriera. Psy te są czarne od urodzenia i bardzo rzadko się gubią. Mogą być jednak trudne do nauczenia w domu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o pielęgnacji i utrzymaniu Twojego nowego futrzanego przyjaciela. Szkolenie nowego zwierzęcia można rozpocząć już w młodym wieku. Upewnij się, że stosujesz metody szkolenia oparte na pozytywnym wzmocnieniu. Nigdy nie pozwalaj na złe zachowanie.

Silky teriery rodzą się czarne

Ponieważ większość Silky Terrierów rodzi się czarna, mają one wrodzoną wadę umaszczenia. Ta cecha sprawia, że są one bardziej narażone na łysienie plackowate i zwyrodnieniową chorobę stawów biodrowych. W tym schorzeniu głowa kości udowej w biodrze psa staje się słaba i podatna na złamania. Szczenięta te zazwyczaj odczuwają ból w tylnych łapach i muszą być zabrane do lekarza weterynarii w celu leczenia.

Ponieważ Silky Teriery są naturalnymi myśliwymi, mają czarne umaszczenie. Mimo że się nie gubią, są aktywne i bardzo podatne na szkolenie. Choć mogą mieszkać w małych pomieszczeniach, należy o nie odpowiednio dbać, zwłaszcza we wczesnym okresie życia. Jeśli planujesz zakup Silky Terriera, upewnij się, że masz do czynienia z renomowanym hodowcą, który koncentruje się na produkcji zdrowych miotów.

Bardzo mało się zrzucają

W przeciwieństwie do wielu innych ras psów, teriery jedwabiste zrzucają bardzo mało sierści. Ich sierść jest prosta i błyszcząca, a jej faktura przypomina ludzkie włosy. Psy te nie zrzucają sierści i nie mają psiego zapachu, co sprawia, że są dobrym wyborem dla alergików. Ich sierść nie jest jednak hipoalergiczna, a szczotkowanie jej wymaga pewnego zaangażowania i regularnej pielęgnacji. Ważne jest, aby szczotkować sierść psa co najmniej dwa razy w tygodniu i regularnie kontrolować stan uszu.

Jedwabisty terier ma bujną sierść, ale typowa sierść nie zrzuca zbyt wiele. Podczas gdy niektóre rasy zrzucają więcej sierści wiosną i jesienią, teriery jedwabiste zrzucają jej bardzo mało przez cały rok. Ponieważ nie są to duże psy, ich krótka sierść nie wymaga częstego szczotkowania, ale należy często szczotkować psa, aby usunąć martwe włosy i inne zanieczyszczenia. Splątana sierść może przysporzyć psu wielu problemów.

Są to psy o dużej energii

Mimo że silky terrier jest bardzo przyjazny i dobrze dogaduje się z dziećmi, potrzebuje struktury i dyscypliny, aby dobrze się rozwijać. Mimo że są bardzo skore do zabawy, silky teriery są psami o dużej energii i potrzebują regularnego ruchu. Jeśli się je zaniedba, mogą stać się destrukcyjne i nieufne w stosunku do dzieci. Z tego powodu, przed wprowadzeniem do domu psa Silky terrier należy zwrócić uwagę na jego wielkość.

Podobnie jak inne wysokoenergetyczne rasy, Silky teriery wymagają dużej ilości ruchu i powinny być ćwiczone codziennie. Można to osiągnąć poprzez energiczne zabawy w aportowanie, a nawet uprawianie psich sportów. Pies o dużej energii może się łatwo nudzić, a nawet przejawiać zachowania destrukcyjne, jeśli jest pozostawiony sam sobie przez dłuższy czas. Dlatego ważne jest, aby zaplanować dla swojego Silky teriera zajęcia, które będą zarówno zabawne, jak i korzystne dla Ciebie i Twoich domowników.

Równie ciekawe:  Różnice między Silky terrier a York terrier

Są trudne do nauczenia w domu

Mimo że psy te są łatwe w szkoleniu, należy pamiętać o ich wyjątkowych potrzebach. Silky teriery to inteligentne psy, które wymagają konsekwentnego szkolenia. Nieodpowiednie szkolenie może prowadzić do tworzenia reguł. Postaraj się, aby szkolenie było zabawą dla Ciebie i Twojego psa, stosując pozytywne wzmocnienie. Twój szczeniak szybko nauczy się, że oddawanie moczu w domu nie jest w porządku, więc pamiętaj o tym. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak nauczyć Silky Terriera czystości w domu.

Niektórzy właściciele donoszą, że ich jedwabiste psy są trudne do nauczenia. Jest to pies małej lub średniej wielkości o żywej osobowości. Niektóre teriery jedwabiste są niezależne i uparte, a wiele ras mieszanych posiada cechy niezależności i silnej woli. Silky Terrier może również posiadać cechy teriera walijskiego. Podczas szkolenia swojego pupila kieruj się zdrowym rozsądkiem i unikaj metod szkoleniowych, które prowadzą do frustracji.

Wymagają regularnych ćwiczeń

Bardzo ważne jest, aby Twój Silky Terrier miał zapewnioną dużą ilość ruchu. Te małe psy wymagają około 90 minut ćwiczeń dziennie. Jego długie, proste i delikatne włosy przypominają te ludzkie. Warto regularnie pielęgnować swojego pupila, strzygąc go co dwa lub trzy tygodnie. Chociaż teriery jedwabiste zrzucają niewiele sierści, wymagają regularnych kąpieli. Niektórzy właściciele decydują się na krótką sierść, aby ułatwić ich pielęgnację.

Chociaż psy te dobrze dogadują się z dziećmi, są podatne na różne problemy zdrowotne. Choć zazwyczaj są łatwe w szkoleniu, przed kupnem psa jedwabistego należy zapoznać małe dzieci z zasadami prawidłowego obchodzenia się z psem. Psy Silky wymagają również umiarkowanego wysiłku fizycznego. W przeciwieństwie do wielu ras zabawek, wymagają one codziennych ćwiczeń. Ponadto są one podatne na cukrzycę, która jest spowodowana zaburzeniem polegającym na tym, że organizm nie jest w stanie regulować poziomu cukru we krwi.

Są łatwe w szkoleniu

Silky teriery, choć małe i niepozorne, są bardzo inteligentne i stosunkowo łatwe w szkoleniu. Ten typ psów znany jest z zamiłowania do uwagi, a ich figlarne, otwarte osobowości sprawiają, że idealnie nadają się dla rodzin z małymi dziećmi. Mimo niewielkiej postury, są dość aktywne i lubią bawić się z dziećmi. Psy te mogą sprawiać trudności w nauce domowej, ale przy niewielkiej pomocy można je oswoić i wyszkolić tak, aby dobrze się zachowywały.

Ponieważ teriery jedwabiste są znane jako psy dla ludzi, mogą być trudne w socjalizacji z innymi zwierzętami, ale dzięki odpowiedniemu szkoleniu można to przezwyciężyć. Pierwszym krokiem w szkoleniu Silky jest uspołecznienie go z innymi psami. W przeciwnym razie może stać się nieśmiały lub podejrzliwy w stosunku do innych psów, a nawet zazdrosny o inne psy. Jak w przypadku każdej rasy, socjalizację należy rozpocząć jak najwcześniej.

Warto zobaczyć: