York Terrier – Hodowla

Hodowla która zawiera praktyczne informacje o York Terrierach

Silky terrier – historia rasy

Silky terrier – historia rasy

Silky Terrier jest hodowany od XIX wieku i jest jedną z najstarszych istniejących ras terierów. W pełnej dojrzałości waży od 8 do 10 funtów i jest pewnym siebie, nieustępliwym psem. Temperament teriera jest przystosowany do polowania na małe ofiary, dlatego szczeka, aby chronić swojego właściciela. Historia tej rasy nawiązuje do jej przodków polujących na drobną zwierzynę, dlatego nierzadko można spotkać Silky Terriery w schroniskach i grupach ratowniczych.

Sierść Silky Terriera jest prosta, lśniąca i bardzo delikatna. Rośnie w sposób ciągły i jest podobna do struktury ludzkich włosów. Aby utrzymać połysk sierści, właściciele powinni poświęcić kilka godzin tygodniowo na jej pielęgnację. Szczotkowanie powinno odbywać się dwa razy w tygodniu, a w miarę możliwości codziennie. Szczotkowanie szczotką o miękkim włosiu pomaga usunąć splątania i zapobiega powstawaniu matów.

Australijski terier jedwabisty był początkowo znany jako Sydney Silky terier, ale w 1955 r. australijski Kennel Club zmienił jego nazwę na Silky terier. Obecnie Silky Terrier jest rasą uznaną przez amerykańskie, brytyjskie, kanadyjskie i amerykańskie organizacje kynologiczne. W Międzynarodowej Federacji Kynologicznej rasa ta jest uznana pod numerem 236.

Australijski Narodowy Związek Kynologiczny uznał rasę w 1958 r. i zalecił Amerykańskiemu Związkowi Kynologicznemu opracowanie standardu rasy. AKC zatwierdziła standard w 1959 roku. Mimo że Silky Terrier jest niewielki, może stać się doskonałym towarzyszem i świetnie sprawdza się w podróży. Jego niewielkie rozmiary i miękkie, elastyczne futro sprawiają, że jest to pies towarzyszący o dużych możliwościach adaptacyjnych. Silky teriery są przyjazne, lojalne i niezwykle inteligentne.

Historia Silky Terriera zaczyna się od jego rozwoju w Australii, gdzie został wyhodowany poprzez krzyżowanie brązowych i niebieskich terierów australijskich. Gdy rasa Silky Terrier rozprzestrzeniła się w Stanach Zjednoczonych, zmieniono jej nazwę na Silky Terrier. Z upływem lat rasa ta nadal się rozwijała i stawała się coraz bardziej popularna. Możliwe jest jednak, że w późniejszym okresie życia może mieć problemy ze wzrokiem i słuchem.

Równie ciekawe:  Różnice między Silky terrier a York terrier

Silky Terrier, choć jest małym psem, ma niezwykle aktywną osobowość. Rasa ta wymaga codziennego ruchu, czy to w postaci zabaw na podwórku, aportowania, czy też uczestnictwa w psich sportach. Właściciele mogą wybierać pomiędzy wędrówkami, bieganiem, energicznymi zabawami w aportowanie lub psimi sportami. Poza spacerami i zabawą w aportowanie, Silky Terrier uwielbia zabawę w aportowanie. Uwielbia również zabawy w aportowanie w pomieszczeniach.

Silky Terrier jest dość nową rasą psów. Chociaż uważa się ją za mieszańca Yorkshire Terriera i Terriera Australijskiego, jej początki sięgają końca XIX wieku. Została ona opracowana w Australii przez hodowców, którzy starali się poprawić umaszczenie niebiesko-białego teriera australijskiego. Dopiero w 1932 roku rasa ta została uznana przez FCI.

Silky Terrier jest małym psem o puszystej sierści, która ułatwia jego przenoszenie. Sierść jest zwinięta w warkocz, co ułatwia jej oswajanie. Rasa ta ma bardzo wysoki poziom energii i wymaga regularnej pielęgnacji. Jest również bardzo inteligentny, czuły i żywiołowy. Silky jest doskonałym psem stróżującym.

Warto zobaczyć: