York Terrier – Hodowla

Hodowla która zawiera praktyczne informacje o York Terrierach

Odmiany York terriera

Odmiany York terriera

W połowie XIX wieku szkoccy tkacze wyemigrowali do Yorkshire w Anglii i przywieźli ze sobą wiele odmian terierów. Te małe, futrzaste psy były wykorzystywane do zwalczania gryzoni w zakładach włókienniczych. Tkacze preferowali małe teriery, takie jak Dandie Dinmont i Skye terrier. W 1886 r. Yorkshire terrier został uznany przez Kennel Club of England, a hodowcy byli zachęcani do zmniejszania rozmiarów psów.

Inne odmiany Yorkshire teriera to Affenpinscher, niezwykle inteligentny pies niemiecki przypominający małpę. Rasa ta charakteryzuje się wysokim poziomem aktywności i wymaga dużej ilości ruchu, więc osoby o niskiej aktywności fizycznej mogą mieć trudności z dotrzymaniem jej kroku. Niektóre mieszańce Yorkshire teriera są większe, jak na przykład Borkie, mieszanka Yorkshire i Beagle. Rasa ta jest niezwykle skore do zabawy i energiczne, ale może być również onieśmielająca dla obcych.

Ze względu na wysoki poziom aktywności Yorki nadają się do życia w mieszkaniu. Można je łatwo przenosić, gdy są poza domem. Choć czasami bywają nieco władcze, są wspaniałymi psami do towarzystwa i doskonale sprawdzają się jako towarzysze zabaw. Należąc do rodziny terierów, Yorki mogą być bardzo chętne do zabawy i czułe w stosunku do dzieci i innych psów. Chociaż potrzebują dużo uwagi, to jednak pragną uwagi swoich właścicieli. Mogą również rozkopywać podwórko lub ogród.

Zwykły Yorkshire terrier jest rekordzistą świata pod względem najmniejszego psa. Znane są z tego, że zwracają na siebie uwagę i mają skłonność do zabawy. Istnieją dwa różne kolory sierści: czarny i brązowy oraz niebieski i złoty. Dostępny jest również Yorkie długowłosy. Podobnie jak zwykły Yorkshire terrier, Snorkie jest łatwy w szkoleniu i lubi długie godziny spędzone na kolanach. W międzyczasie, mimo że Yorkie jest mały, jest niezwykle czułym i kochającym towarzyszem.

Malutki Yoranian jest kolejnym mieszańcem teriera yorka i Pomeranian. W wyniku tego połączenia powstał pies mniej delikatny, ale nie mniej oddany swojej rodzinie. Pomimo niewielkich rozmiarów, Yoranian jest łatwy w szkoleniu i dobrze dogaduje się z dziećmi, ale może stać się nadopiekuńczy, jeśli traktuje się go brutalnie. Rasa ta świetnie dogaduje się z dziećmi i jest doskonałym towarzyszem dla małych dzieci.

Równie ciekawe:  W jakich kolorach występuje York terrier

Jak każdy pies, Yorki wymagają regularnej pielęgnacji. Ich sierść jest podobna do ludzkich włosów, dlatego wymaga regularnego szczotkowania i cotygodniowych kąpieli z dodatkiem odżywki. Włosy na czubku głowy powinny być regularnie przycinane i trzymane z dala od oczu psa. Wielu właścicieli Yorków decyduje się na krótką sierść i zleca profesjonalne strzyżenie psa. Wizyty u groomera są zazwyczaj wyznaczane co kilka tygodni.

Najczęstszą przyczyną śmierci Yorkshire Terrierów jest niewydolność serca, choroba, która dotyka starsze Yorkshire teriery. Choroby serca u psów rozwijają się zazwyczaj z powodu osłabienia zastawek serca. W takiej sytuacji krew zaczyna przeciekać wokół zastawek i obciąża serce. Szmery w sercu mogą być wskaźnikiem tego stanu. W celu zdiagnozowania choroby serca lekarz weterynarii prawdopodobnie zaleci przeprowadzenie dokładnych badań. Badania te muszą być powtarzane co roku, aby wykryć wszelkie schorzenia leżące u ich podstaw.

Warto zobaczyć: